BIZNESOWY
INDYWIDUALNY
29.05.2023
Ogień to jeden z żywiołów, którego boimy się najbardziej. Z jednej strony próbujemy – często z owocnym skutkiem – go okiełznać, z drugiej zaś wciąż uciera nam nosa i pokazuje, że potrafi strawić ogromne połacie terenów zielonych, imponująco majestatyczne budowle, a także nasz prywatny dobytek w postaci, domów, mieszkań, hal magazynowych czy biur. Często wraz z rozszalałym ogniem tracimy wszystko, jednak ważne, by po takiej tragedii zachować zimną krew i zdrowy rozsądek.
Przed przystąpieniem do prac porządkowych, warto zająć się formalnościami, to pierwszy etap. Straż pożarna powinna poinformować policję, a my zgłosić fakt pożaru do ubezpieczyciela, jeśli takowego posiadamy. Policja będzie prowadziła dochodzenie, a rzeczoznawcza oceni i wyceni rozmiar strat. Dopiero po zakończonych czynnościach formalnych, możemy zastanowić się nad czyszczeniem pogorzeliska.
Nigdy nie róbcie tego na własną rękę!
W spaleniskach znajduje się bardzo dużo toksycznych substancji, które mogą poważnie szkodzić zdrowiu. Ponadto jeśli spaleniu uległa znaczna część pomieszczenia, fundamenty, maszyny, polegajcie na sprawdzonych i profesjonalnych firmach, które bezpiecznie usuną szczątki, bez narażania życia i zdrowia.
Prace porządkowe należy zacząć od wyniesienia rzeczy, które uległy całkowitemu spaleniu i już ich nie uratujemy. Sprzątanie po pożarze, to nie tylko usunięcie sadzy i przykrego zapachu spalenizny, to przede wszystkim prace dekontaminacyjne czyli polegające na neutralizacji szkodliwych substancji za pomocą profesjonalnych środków chemicznych. Pamiętajmy, że środki czyszczące działają powierzchniowo, zatem jeżeli spaleniu czy nadpaleniu uległy drewniane, lakierowane meble, drzwi czy ościeżnice to część z tych rzeczy trzeba będzie po prostu wyrzucić lub naprawić u specjalistów.
Ponadto przy czyszczeniu nie skupiamy się tylko na tym co widać, ogień na pewno zajrzał w każdą szczelinę, dlatego należy usunąć zanieczyszczenia np. w przewodach wentylacyjnych.
Po wyczyszczeniu dokładnie ścian, podłóg i wszystkich elementów, które dało się odratować, należy dla bezpieczeństwa zdezynfekować pomieszczenie, albo za pomocą przeznaczonych do tego celu środków dezynfekujących, albo przez proces ozonowania.
Tak naprawdę, dopiero po dokładnym wyczyszczeniu miejsca pożaru, zarówno po działaniu ognia jak i gaszącej go wody, będziemy mogli ocenić zakres strat i tym samym prac renowacyjnych.
Sprawdź jak skutecznie można zabezpieczyć balkon przed wypadnięciem kota.
Drogi Panie a czy IRATA level 3 jest na obiekcie?
09.08.2024
Przeglądy zbiorników ppoż Zgodnie z zaleceniami producentów, rutynowy przegląd zbiornika należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zgodnie z normą […]